. bydlel v Josefské kolonii u Stromovky (Vavříkův dům – na fotce z roku 1931, zv. taky U Vavříka, stál v místech dnešní ZOO , už nestojí)
. otec pocházel z Loučky u Lipníka nad Bečvou a pracoval původně ve Vítkovických železárnách a později jako zámečník na dole Petr Cingr. Byl raněn na ruská frontě kolem r. 1916.
. matka pocházela z Nové Hvězdnice okr. Vyškov a od 14 let sloužila u sedláků, v Ostravě dělala služku nějakému Veselému, který byl ředitelem (?) Severní dráhy Ferdinandovy a bydlel ve vile poblíž nádraží Ostrava – střed (v místech dnešního UAN), po svatbě byla v domácnosti
. seznámili se v Ostravě
. kmotrem mu byl bývalý legionář, který po válce sloužil jako policista v Ostravě
. neměl další sourozence, jedináček
Vzpomíná na klukovské boje mezi partami z Josefské kolonie a tzv. Lauzerovci z Michálkovic, kdy po sobě házeli kameny přes přilehlé koleje a v pískovně. V této pískovně někdy v r. 1936/37 zasypala uvolněná zemina jeho kamaráda.
Později člen Klubu Mladého hlasatele č. 2897 „Texasští jezdci“.
. v letech 1927 – 1941 automechanik firmy Tuček (naproti jámy Jindřich v Ostravě)
. studoval strojní průmyslovku ve Vítkovicích (viz. foto)
. nakonec totálně nasazený na jámě Michal, kde pracoval v dílně na povrchu
Vzpomíná na r. 1938 a obsazení Ostravy (Michálkovice obsadilo Polsko). na nálety na Ostravu a osvobození Ostravy.
1938 – kasárna byly pod haldou Emou naproti Nové osady (ze strany od nynější ZOO), která Němci obsadili a na druhý den začali proudit uprchlíci ze zabraného Těšínska a byli ubytovaní právě v těchto kasárnách.
1944 – nálety na Ostravu – ukrývali se v protileteckém krytu u jámy Petr v Michálkovicích, ale také chodili do žel. budky u kolejí a na starém rádiu (krystalce) poslouchali rozhlas a aktuální zprávy.
Jeden z náletů prožil přímo v dole, kde opravoval u náraziště důlní lokomotivu a při náletu byl porušen rozvodný kabel , což způsobilo zhasnutí světel. Pan Milan vzpomíná jak havíři potmě klepali na potrubí a nakonec všichni museli vylézt ven z dolu pěšky po žebřících lezním oddělením.
Při osvobozování Ostravy byl v Michálkovicích vyhozen most až v noci na 1. května, do té doby se poblíž zdržovaly německé ústupové jednotky. Přechod fronty strávili schovaní ve sklepě odkud pozorovali, jak Vlasovci (!) s koňmi táhnou děla směrem k Radvanicím.
Sestavil Marek Pietoň